با داشتن سالها تجربه، بهره مندی از وجود همکاران حرفه ای و راه اندازی آزمایشگاه های متنوع و متعدد، برای داشتن یک آزمایشگاه مدرن، امن و استاندارد می توانید به ما اعتماد کنید:

تجهیزات و سکوبندی آزمایشگاهی با هدف آماده کردن فضایی مناسب به عنوان میز کار و برای قرار دادن دستگاهها، شیشه آلات، ملزومات و تجهیزات آزمایشگاهی طراحی شده و به مجموعه کابینت ‌هایی که در هر آزمایشگاه وجود دارد سکوبندی یا میزبندی آزمایشگاه (بنچ بندی آزمایشگاه) گفته می شود.

اولین گام در راه اندازی یک آزمایشگاه طراحی مناسب و اجرای سکوبندی آزمایشگاه به صورت اصولی و صحیح می‌باشد. ایمنی و رعایت اصول فنی در اجرای سکوبندی و کابینت آزمایشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است اما در عین حال طراحی و ایجاد محیطی شکیل و آرام برای پژوهش را نباید نادیده گرفت. طراحی و ساخت سکوهای مقاوم و خوش ساخت، فضای آزمایشگاه را برای کارکنان و تکنسین های آزمایشگاه مطلوب‌تر خواهد ساخت.

اجزای سکوبندی و کابینت آزمایشگاهی

بطور کلی سکو بندی آزمایشگاهی متشکل از سه بخش اصلی اسکلت (فریم)، صفحه رویی و کابینت (یونیت) و در مجموع شامل تجهیزات زیر می شود:

 • سکوی آزمایشگاهی
 • میز توزین
 • سینک و شیرآلات آزمایشگاهی
 • کابینت های نگهداری مواد
آزمایشات سکوبندی

آزمایشات سکوبندی

انواع سکوبندی آزمایشگاهی

سکوی دو طرفه (جزیره)

سکوی دوطرفه آزمایشگاهی (میز دو طرفه) یا جزیره آزمایشگاهی از دیگر انواع کابینت آزمایشگاهی است که با نصب در وسط محیط آزمایشگاه امکان استفاده از دو طرف را برای کارمندان فراهم می کند.

این مدل از سکوبندی نیز بر اساس استاندارد سکوبندی آزمایشگاه اغلب دارای ارتفاعی به اندازه 85 الی 90 سانتی متر و عرضی به اندازه 120 الی 160 سانتی متر می باشد.

همچنین این سکوبندی آزمایشگاهی ضمن برخورداری از قابلیت نصب سینک، انواع شیرآلات آزمایشگاهی، پریز برق و…، امکان استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی و سینک را بصورت دوطرفه برای کاربران ایجاد می کند و معمولا دارای صفحه رویی از جنس سنگ گرانیت، اپوکسی رزین، استیل، HPL (فرمیکا) و سرامیک ضد اسید می باشد. جنس صفحه رویی سکو از عوامل مهم تعیین کننده قیمت سکوبندی آزمایشگاه است.

مشخصات سکوبندی آزمایشگاهی

 • امکان طراحی در ابعاد و اندازه های متناسب با استاندارد آزمایشگاه
 • امکان طراحی در رنگ های مختلف
 • امکان چیدمان بر اساس دلخواه کاربران
 • برخورداری از مقاومت کافی در برابر عوامل فیزیکی و مواد شیمیایی
 • کنترل و دفع آلودگی
 • برخورداری از ایمنی مناسب در هنگام کار
 • برخورداری از نصب مجدد در محیط های دیگر
 • امکان نصب آسان
 • امکان دسترسی به دیگر تاسیسات
 • امکان نصب تجهیزات

بسته به نوع آزمایشگاه و فعالیت هایی که در آن مرکز انجام می‌شود، مواد اولیه و رویه‌های متفاوت قابل اجرا می باشد. امکان نصب لوازم جانبی از جمله سینک و کاپ سینک، شیرآلات مختلف رومیزی، زیرشلفی و روشلفی، چشم شوی و تاسیسات برقی بر روی سکوهای آزمایشگاهی وجود دارد.

نمونه خدمات سکویندی

نمونه خدمات سکویندی

ابعاد میز دو طرفه آزمایشگاهی:

میز وسط آزمایشگاهی در دو ارتفاع ۷۵ سانتی متر و ۹۰ سانتی متر ساخته می شوند. میز دو طرفه آزمایشگاهی با ارتفاع ۷۵ سانتی متر جهت طراحی آزمایشگاه با استفاده تجهیزات آزمایشگاهی و یا میزهای کارشناس آزمایشگاه می باشد. میزهای با ارتفاع ۹۰ سانتی متر جهت ساخت آزمایشگاه با کاربرد استفاده کاربر آزمایشگاه و در جاهایی که تکنیسین آزمایشگاه به صورت ایستاده کار می‌کند مناسب خواهد بود.

میز دو طرفه آزمایشگاه در تجهیزات ثابت آزمایشگاهی با عرض های مختلف از ۱۲۰ سانتی متر تا ۱۶۰ سانتی متر ساخته می شود.

رویه میز وسط آزمایشگاهی:

اساسی ترین بخش یک میز وسط آزمایشگاهی رویه آن می باشد که در معرض خطر تماس با مواد شیمیایی آزمایشگاهی شامل اسیدها، بازها و مواد رنگی و حلال‌های آزمایشگاهی قرار دارد. در سکوبندی آزمایشگاه انواع رویه های شامل سرامیک، سنگ گرانیت، سرامیک های آزمایشگاهی، استیل و یا اچ پی ال استفاده می گردد. رویه های استیل بیشتر در آزمایشگاه های میکروبی استفاده می شود و طیف مختلفی از استیل ۳۱۶ ضد اسید و یا استیل ۳۰۴ نگیر بسته به کاربرد در آزمایشگاه برای رویه میز کنار آزمایشگاه استفاده می گردد.

نوع دیگری از رویه کابینت آزمایشگاه، سنگ گرانیت ضد اسید می باشد. سنگ گرانیت بسته به عرض میزها در عرض های مختلف و در طول بلند مناسب سکوبندی آزمایشگاه می باشد. در تجهیزات ثابت آزمایشگاهی سنگ گرانیت عموما برای سکوبندی آزمایشگاه های شیمی و در فضاهایی که بیشتر با اسیدها و بازها واکنش و آزمایش صورت می گیرد استفاده می شود. هرچه سنگ گرانیت رنگ تیره تر داشته باشد و سیلیس کمتری در آن وجود داشته باشد مقاومت آن در برابر اسید ها و بازها و حلال های آزمایشگاهی بیشتر خواهد بود. لبه جلویی سنگ گرانیت معمولا به جهت زیبایی طراحی آزمایشگاه ابزار خورده و با استفاده از خمیر براق جلا داده می شود.

سرامیک های ساختمانی و سرامیک های آزمایشگاهی نوع دیگری از رویه در میز دوطرفه آزمایشگاهی است. سرامیک های ساختمانی در تجهیزات ثابت آزمایشگاهی مقرون به صرفه تر می باشند اما با توجه به اینکه اغلب آنان ابعادی بزرگتر از ۸۰*۸۰ سانتی متر ندارند تعداد درزهایی که باید درز بندی گردند از کیفیت رویه های آزمایشگاهی با سرامیک ساختمانی می کاهد. بهترین و باکیفیت ترین رویه ها در طراحی یک آزمایشگاه و ساخت تجهیزات ثابت آزمایشگاهی سرامیک های آزمایشگاهی می باشند که جهت آزمایشگاه ساخته می شوند. سرامیک های آزمایشگاهی در دو کلاس لبه دار و بدون لبه ساخته می شوند. طول سرامیک های آزمایشگاهی تا دو متر نیز می تواند باشد و لذا تعداد درزها بسیار کاهش می یابد.

اچ پی ال: ساخته شده از دو لایه ام دی اف خام با روکش اچ پی ال می باشد و در عرض های مختلف تولید می گردد. این رویه برای طراحی آزمایشگاه فیزیک مناسب است. در فضاهای دستگاهی که از آب و یا حلال های آزمایشگاهی استفاده نمی شود استفاده از رویه های اچ پی ال توصیه می شود.

میز وسطی ازمایشگاه

میز وسطی ازمایشگاه

میز کنار آزمایشگاهی

یکی از اساسی ترین بخش های طراحی سکوبندی آزمایشگاه و تجهیزات آزمایشگاهی نوع طراحی و ساخت میز آزمایشگاهی می باشد. میز کنار آزمایشگاه در سایزها و با مشخصات مختلف ساخته می شود تا در آزمایشگاه های مختلف کاربرد داشته و یا با اهداف گوناگون استفاده گردند. بسته به اینکه سکوبندی آزمایشگاه شیمی انجام می گیرد یا آزمایشگاه میکروبیولوژی و یا بسته به اینکه کابینت های آزمایشگاهی در یک آزمایشگاه تحقیقاتی مورد استفاده هستند یا آزمایشگاه آموزشی نوع مواد اولیه مصرفی و رویه کار متفاوت خواهد بود.

توضیحات

میز کنار آزمایشگاهی شامل بخش های مختلفی است که در هر آزمایشگاه بسته به نوع کاربری آزمایشگاه و نوع طراحی کابینت های آزمایشگاهی تغییر می کند. آزمایشگاه شیمی، آزمایشگاه میکروبی، آزمایشگاه فیزیک و یا آزمایشگاه ژنتیک هر کدام به نوع خاصی از طراحی آزمایشگاه نیاز دارند. آزمایشگاه تحقیقاتی، آزمایشگاه آموزشی و یا آزمایشگاه صنعتی نیز در طراحی سکوبندی آزمایشگاه و میز کنار آن نقش دارد.

ابعاد میز:

میزهای کنار آزمایشگاه در دو ارتفاع ۷۵ سانتی متر و ۹۰ سانتی متر ساخته می شوند. میز کنار آزمایشگاهی با ارتفاع ۷۵ سانتی متر جهت طراحی آزمایشگاه با استفاده دستگاه های آزمایشگاهی و یا میزهای کارشناس آزمایشگاه می باشد. میزهای با ارتفاع ۹۰ سانتی متر جهت ساخت آزمایشگاه با کاربرد استفاده کاربر آزمایشگاه و در جاهایی که تکنیسین آزمایشگاه به صورت ایستاده کار می کند مناسب خواهد بود.

میز یکطرفه آزمایشگاه در تجهیزات ثابت آزمایشگاهی با عرض های مختلف از ۶۰ سانتی متر تا ۹۰ سانتی متر ساخته می شود.

رویه میز:

اساسی ترین بخش یک میز کنار آزمایشگاهی رویه آن می باشد که در معرض خطر تماس با اسیدها، بازها و مواد رنگی و حلال های آزمایشگاهی قرار دارد. در سکوبندی آزمایشگاه انواع رویه های شامل سرامیک، سنگ گرانیت، سرامیک های آزمایشگاهی، استیل و یا اچ پی ال استفاده می گردد. رویه های استیل بیشتر در آزمایشگاه های میکروبی استفاده می شود و طیف مختلفی از استیل ۳۱۶ ضد اسید و یا استیل ۳۰۴ نگیر بسته به کاربرد در آزمایشگاه برای رویه میز کنار آزمایشگاه استفاده می گردد.

نوع دیگری از رویه کابینت های آزمایشگاهی سنگ گرانیت ضد اسید می باشد. سنگ گرانیت بسته به عرض میزها در عرض های ۷۰، ۷۵، ۸۰ و ۹۰ سانتی متر و در طول بلند مناسب سکوبندی آزمایشگاه می باشد. در تجهیزات ثابت آزمایشگاهی سنگ گرانیت عموما برای سکوبندی آزمایشگاه های شیمی و در فضاهایی که بیشتر با اسیدها و بازها واکنش و آزمایش صورت می گیرد استفاده می شود. هرچه سنگ گرانیت رنگ تیره تر داشته باشد و سیلیس کمتری در آن وجود داشته باشد مقاومت آن در برابر اسید ها و بازها و حلال های آزمایشگاهی بیشتر خواهد بود. لبه جلویی سنگ گرانیت معمولا به جهت زیبایی طراحی آزمایشگاه با ابزار براق جلا داده می شود.

سرامیک های ساختمانی و سرامیک های آزمایشگاهی نوع دیگری از رویه در میز کنار آزمایشگاهی است. سرامیک های ساختمانی در تجهیزات ثابت آزمایشگاهی مقرون به صرفه تر می باشند اما با توجه به اینکه اغلب آنان ابعادی بزرگتر از ۸۰*۸۰ سانتی متر ندارند تعداد درزهایی که باید درز بندی گردند از کیفیت رویه های آزمایشگاهی با سرامیک ساختمانی می کاهد. بهترین و باکیفیت ترین رویه ها در طراحی یک آزمایشگاه و ساخت تجهیزات ثابت آزمایشگاهی سرامیک های آزمایشگاهی می باشند که جهت آزمایشگاه ساخته می شوند. سرامیک های آزمایشگاهی در دو کلاس لبه دار و بدون لبه ساخته می شوند.

اچ پی ال ساخته شده از دو لایه ام دی اف خام با روکش اچ پی ال می باشد و در عرض های مختلف تولید می گردد. این رویه برای طراحی آزمایشگاه فیزیک مناسب است. در فضاهای دستگاهی که از آب و یا حلال های آزمایشگاهی استفاده نمی شود استفاده از رویه های اچ پی ال توصیه می شود.

میز کناری آزمایشگاه

میز کناری آزمایشگاه

زیرسازی رویه:

استفاده از یک یا دو لایه ام دی اف خام بر روی اسکلت فلزی آزمایشگاه بسته به اینکه رویه میز کنار آزمایشگاه سرامیک باشد یا سایر انواع رویه ها، مقاومت رویه را در برابر فشار و سایر عوامل تنش افزایش می دهد.

درزبندی:

یکی از اساسی ترین بخش در ساخت یک رویه مناسب تجهیزات ثابت آزمایشگاهی درزبندی اتصالات رویه می باشد. رزین دو جزئی آردل آلمان یکی از بهترین رزین های ضد اسید جهت درزبندی رویه های سرامیک و سنگ گرانیت می باشد. در رویه های استیل جوش آرگون جهت درزبندی و در رویه های اچ پی ال چسب سیلیکون جهت درزبندی توصیه می گردد.

چنانچه درز بندی رویه میز یکطرفه آزمایشگاهی به صورت اساسی و با مواد اولیه مرغوب انجام نشود باعث نفوذ اسید ها و بازها و حلال ها به کابین ها و زیر سازی میز می شود و آسیب جدی به کابینت آزمایشگاهی وارد خواهد ساخت.

اسکلت:

بسته به وزن و کاربری هر میز یکطرفه اسکلت میز کنار آزمایشگاهی از پروفیل ۳۰*۳۰ و یا ۳۰*۵۰ سنگین فولادی می تواند ساخته شود. پوشش رنگ الکترواستاتیک برای اسکلت یک میز ضروری ترین بخش ساخت یک میز یکطرفه آزمایشگاه است. رنگ های الکترواستاتیک تا حدودی مقاومت در برابر نفوذ اسیدها و بازهای آزمایشگاهی دارند.

پایه:

طراحی یک پایه مناسب میز کنار آزمایشگاهی بسیار ضروری و حساس است. استفاده از پایه های ضد اسید و ضد اکسید می تواند عمر تجهیزات ثابت آزمایشگاهی را بیشتر نماید. پایه ها حتما باید تا حد ۵ سانتی متر قابل رگلاژ باشند تا در شیب بندی کف آزمایشگاه تراز کردن سکوبندی آزمایشگاه دچار مشکل نشود.

بدنه:

بدنه کابین ها و کمد ها در کابینت آزمایشگاهی بسته به نیاز کاربر می تواند ام دی اف با روکش ملامینه باشد. درز بندی مقاطع برش خورده در زیبایی ساخت آزمایشگاه و دوام و بقای سکوبندی آزمایشگاه نقش زیادی دارد. استفاده از نوار پی وی سی بسیار مناسب می باشد. در آزمایشگاه های میکروبی بدنه های استیل ضد زنگ ۳۰۴ بسیار مناسب تر برای طراحی آزمایشگاه میکروبیولوژی می باشد. در گذشته بدنه ورق گالوانیزه با روکش رنگ الکترواستاتیک نیز استفاده می گردید که هم اکنون ام دی اف با روکش ملامینه جایگزین آن شده است.

کابین های زیر سینک و در جاهایی که امکان ریزش آب در تجهیزات آزمایشگاهی وجود دارد استفاده از ورق پی وی سی بسیار مناسب تر است.

دستگیره:

یکی از موارد کاربردی و زیبایی بخش به سکوبندی آزمایشگاه دستگیره مصرفی در میز یکطرفه آزمایشگاه است. استفاده از دستگیره آلومینیومی سرتاسری بهترین گزینه برای یک آزمایشگاه استاندارد است. پوشش رنگ الکترواستاتیک این دستگیره ها عمر لوازم آزمایشگاهی را بیشتر می نماید. در صورتیکه کاربر آزمایشگاه نوع دیگری از دستگیره جهت کابین ها را نیاز داشته باشد، قابل نصب روی میز یکطرفه آزمایشگاه می باشد.

تاسیسات:

بسته به نیازهای کاربر در سکوبندی آزمایشگاه انواع زیادی از تاسیسات قابل نصب بر روی میز یکطرفه آزمایشگاه می باشد. به طور عمومی شیرآلات آب، گاز، هوا، خلاء و همچنین پریز برق دربدار و ارتدار از ملزومات هر میز یکطرفه آزمایشگاهی می باشد. بسته به نیاز اپراتور آزمایشگاه، شیر نیتروژن، شیر هلیوم و یا شیر آرگون قابل نصب می باشد.

سینک آزمایشگاهی و کاپ سینک هایی که در تجهیزات ثابت آزمایشگاهی استفاده می شود از نوع سینک رزین اپوکسی، سینک استیل و یا سینک سرامیک می باشد. مزایا و معایب هر یک از این سینک ها در بخش سینک ها و کاپ سینک ها موجود است.

کابینت هوایی آزمایشگاه

کابینت هوایی آزمایشگاه

 قفسه هوایی (کابین هوایی)

کابین هوایی آزمایشگاه
کابین هوایی به عرض 60 و ارتفاع 90 و عمق 30 با درب ریلی
بدنه كابينت ها از MDF با روکش ملامينه و زهوار PVC جهت مقاطع برش خورده با طبقه متحرك
درب شيشه اي با قاب چوبی و ریل و قرقره تفلونی  که به صورت ریلی حرکت می نماید.
داراي يك طبقه قابل تنظيم

جهت استفاده بیشتر از فضای آزمایشگاه در قسمت بالای میزهای کنار، کابینتهایی بر روی دیوار آزمایشگاه بالاتر از سطح میز نصب میگردد. کابین هوایی آزمایشگاهی برای نگهداری نمونه ها، مواد شیمیایی بی خطر، مدارک آزمایشگاهی و دستگاه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. کلیه قفسه‌های هوایی دارای طبقات قابل تنظیم هستند. کابینت دیواری آزمایشگاه ساخته شده توسط شرکت تجهیزات آزمایشگاهی رادطب در طولهای ۴۵ و ۹۰ با عمق ۳۰ و ارتفاع ۶۰ سانتی متر با بدنه از جنس mdf ,و دربها از جنس mdf با روکش فرمیکا دارای اسکلت از جنس پروفیل ۲۰*۲۰و با پوشش رنگ الکترواستاتیک در مدلهای مختلف قابل ارائه می‌باشد. دربهای این کابینها بصورت درب‌ لولایی، درب‌ ریلی و یا بدون درب قابل ساخت و عرضه می‌باشند. کابینهای دربدار دارای شیشه و قاب چوبی است که قاب چوبی باعث استحکام بیشتر دربها ولولاها می‌شود.

کمد مواد شیمیایی با بدنه فلزی

کمد نگهداری مواد شیمیایی با بدنه فلزی ایستاده

 • ساخته شده با بدنه فلزی پوشش شده توسط رنگ كوره اي با پايه هاي قابل تنظيم تفلوني
 • درب ها فلزی پوشش شده توسط رنگ كوره اي
 • داراي فن سانتريفيو‍‍ژي با بدنه و پروانه ضد اسید
 • دارای طبقات متحرک و قابل تنظیم
 • به جهت جلوگیری از سرایت حریق ، کلیه قسمتهای کمد مواد به صورت دو جداره ساخته می شود.
 • دارای کانالهای مکش هوا از طرفین کمد

چشم شوی اضطراری رومیزی ثابت

چشم شوی بروئن 45 درجه

دوچشمی زاویه دار 45 درجه

رومیزی

برنجی

میز توزین

اسكلت بندي ميز توزین از جنس پروفيل به رنگ كوره‌اي الكترو استاتيك و در سایز 80×40 می‌باشد.

رویه میز از جنس MDF با روکش دو رو فرمیکا است که در سه مرحله بوسیله پایه‌های ضد ارتعاش لرزه‌گیری می‌شود.

در داخل صفحه رویی یک سنگ گرانیتی به ابعاد 30*40 به ضخامت 8 سانتی‌متر قرار دارد.

بدنه‌ای از جنس MDF با روکش فرمیکا و زیرسازی میز ترازوی آزمایشگاهی از جنس واشرهای ضد ارتعاش می‌باشد.

این میز در ابعاد 80*80 و ارتفاع متغیر 75 تا 90 سانتی‌متر به تقاضای مشتری ساخته می‌شود.